Bemærk at hvis du indtaster forkerte login-oplysninger mere end 3 gange bliver din bruger låst..

Nye retningslinjer
Nye retningslinjer for nære kontakter og isolation
Når man identificeres som nær kontakt, skal selvisolation ske hurtigst muligt. Man skal herefter følge et fastlagt testprogram med to PCR-tests på hhv. dag 4 og dag 6 efter seneste kontakt med personen, der er påvist smittet. Ophør af selvisolation kan finde sted efter 2. negative testsvar.
Dette er også gældende, hvis man er smittet med en af de mere smitsomme virusvarianter.
Det betyder således at den midlertidige regel om 14 dages isolation ved de mere smitsomme varianter er OPHØRT.
Man er nær kontakt, hvis man:
- Har opholdt sig inden for 2 meter i mere end 15 minutter (fx samtale), med en påvist smittet, eller inden for 2 meter i en situation, hvor der er øget risiko for smitte fx aktiviteter, der involverer sang, råb eller fysisk aktivitet.
- Bor sammen med en, der er påvist smittet.
Tilbagevenden til arbejde efter påvist smitte - gældende retningslinjer for smittede (alle varianter)
- Smittet UDEN symptomer - kan komme retur til hverdagen efter 7 dage.
- Smittet MED symptomer - Kan komme retur 48 timer efter symptomophør.
Nye retningslinjer ved indrejse til DK efter ophold i udlandet (gældende fra 7. februar og foreløbigt til og med 28. februar)
- Test ved indrejse til DK.
- Isolation i 10 dage (muligt at afkorte ved negativ PCR-test tidligst på 4. dagen for indrejse i DK).
- Særlige regler for personer med bopæl i grænselandet fx Sydsverige, som har et anerkendelsesværdigt formål (bl.a. arbejdstagere) ved indrejse – fremvisning af negativ test taget højst 7 dage inden indrejsetidspunkt.
Udenrigsministeriet rejsevejledning: Foreløbigt til og med den 28. februar 2021 er rejsevejledningen for hele verden skærpet fra ’orange’ (alle unødvendige rejser frarådes) til ’rød’. Det vil sige, at alle rejser til hele verden frarådes.
Bemærk venligst, at det fortsat er medarbejderens ansvar at følge med i myndighedernes vejledninger, som løbende opdateres på coronasmitte.dk og Udenrigsministeriets rejsevejledninger, men at arbejdsgiver kan vejlede de ansatte.
Bliv testet hver uge hvis du går på arbejde
Nye retningslinjer for nære kontakter og aktuel status - 20. januar 2021
Der er kommet nye retningslinjer for nære kontakter
Man er nær kontakt, hvis man har været inden for 2 meter i mere end 15 minutter (fx i samtale med personen) med en, der har fået påvist ny coronavirus.
Når man identificeres som nær kontakt, skal selvisolation ske hurtigst muligt og fastholdes indtil andet negative testsvar. Det betyder at man først
- kan komme retur til hverdagen efter 2. negative svar og ikke som tidligere efter første negative svar.
- Man skal fortsat have foretaget en test på dag 4 og dag 6 efter, at man var sidst var i nær kontakt med en smittet person.
- Nære kontakter til personer, der er konstateret smittet med en virusvariant som fx B.1.1.7, må først ophæve selvisolation ved negativt testsvar på dag 14.
- Der skal efter ophævelse af selvisolation være efterfølgende skærpet fokus på efterlevelse af de generelle, smitteforebyggende anbefalinger.
De nære kontakter får også foretaget test dag 4 og dag 6 med henblik på at igangsætte kontaktopsporing ved positiv svar på test.
Kommunen er i besiddelse af et antal isolationspladser til personer, der ikke kan isolere sig i eget hjem.
Hvis I møder borgere, der har behov for dette, kan I kontakte Center for Ældre og Omsorg på hverdage mellem 8 og 15: 72 56 50 16 Øvrig tid: 23 46 01 26
Rejsevejledning
Med virkning fra den 11. december 2020 er en ny regional model for rejsevejledninger til EU- og Schengenlandene samt UK trådt i kraft.
Ny rejsevejledning
Det er fortsat dit ansvar at følge med i myndighedernes vejledninger, som løbende opdateres på coronasmitte.dk og Udenrigsministeriets rejsevejledninger.
Vælger du at rejse til et orange land, vil det altid bero på en aftale med din nærmeste leder. I modsat fald kan det fortsat få ansættelsesretlige konsekvenser.
Vær opmærksom på, at der i ferieplanlægningen skal indregnes tid til test og selvisolation, således at de følge myndighedernes anbefalinger.
Vær opmærksom på, at der er ændring af regler for selvisolation
I forbindelse med indførelse af den regionale model for rejsevejledninger ændres anbefalingen om selvisolation i 14 dage efter hjemkomst fra et orange land eller region.
I stedet anbefales selvisolation i 10 dage efter hjemkomst.
Isolationen kan brydes ved negativt testsvar foretaget tidligst på fjerdedagen efter indrejse i Danmark.
I praksis vil der således fremover blive tale om selvisolation i fem dage fremfor – som nu – i 14 dage, forudsat der ligger et negativt testsvar.
Udenrigsministeriet fraråder fortsat alle ikke-nødvendige rejser til praktisk talt alle lande inden for EU/Schengen og Storbritannien såvel som for resten af verden.
I er velkommen til at kontakte personalejuridisk team, hvis I har spørgsmål til ovenstående.
Testforløb efter nær kontakt med smittet
Her kan du se en kort film om, hvornår du skal testes, hvis du har været i nær kontakt med en smittet. Fint forklaret af Camilla Cyano, der er leder i Center for Ældre og Omsorg.
Restriktioner - fasthold de gode vaner
Vi er opmærksomme på, at vi hen over efteråret og vinteren skal fastholde de gode vaner. Det gælder også på rådhuset.
- Vi fastholder forskudte og fastlagte spisetider i kantinen
- Vi fastholder færre deltagere i mødelokalerne, og at man anvender digitale møder, hvor det er muligt
- Vi fastholder, at man i de enkelte centre planlægger med hjemmearbejde, i det omfang det er muligt af hensyn til driften
Det gælder dog ikke ved direkte interaktion med børn og unge.
Medarbejdere skal bære mundbind ved besøg i sociale institutioner, hvor der er påbud om at faste medarbejdere skal gå med mundbind eller visir.
Restriktioner fra 26. oktober 2020 - grafik

Til dig, der er nær kontakt til en person, der er testet positiv for ny coronavirus
COVID-plakater til tryk
De mange nye COVOD-restriktioner kræver nye regler. Her har du mulighed for at hente de korrekte plakater og grafikker
Forholdsregler - corona
Her information om håndvask og hånddesinfektion
Håndsprit-forebyggelse-af-COVID-19-dagtilbud.pdf
Håndsprit-forebyggelse-af-COVID-19-skole.pdf